Akné kézikönyv I. rész – mindent az aknéról: okok, tüneteket

Az akné időben történő felismerése elengedhetetlen a megfelelő kezelés meghatározásához és elkezdéséhez.

Bevezetés – minden kérdést megválaszolunk az aknéval kapcsolatban!

Van egy gyakori tévhit, amely az aknéval kapcsolatban kering a köztudatban. Sokan úgy hiszik, hogy ez a bőrprobléma kizárólag a tinédzserek számára jelent kihívást, és ahogy az életben haladunk előre, úgy múlik el magától. Azonban ez messze áll a valóságtól. Az akné nem ismer korhatárokat, és a felnőtt lakosság jelentős része is küzd az aknéval járó kellemetlen tünetekkel és a fájdalmas pattanásokkal.

De mi is pontosan az akné? Hogyan lehet felismerni tüneteit, mik azok az okok, amelyek hozzájárulhatnak a kialakulásához? És talán a legfontosabb: mit tehetünk ellene? Aktuális blogposztunkban igyekszünk minden hasznos, az aknéval kapcsolatos tudást megosztani veletek, hogy gyorsan felismerhessétek tüneteit, és adott esetben hatékonyan kezelhessétek.

Az akné egy olyan bőrprobléma, amely sokszor fájdalmas és gyulladt pattanásokkal jár.

Mi az akné?

Az akné egy olyan bőrprobléma, amely sokszor fájdalmas és gyulladt pattanásokkal jár, melyek a test több részén – nem csupán csak az arcon – jelenthetnek meg. Enyhe tünetek esetén gyakran a faggyú túlzott termelése és az elhalt bőrsejtek találkozása idézi elő, hiszen ezek eltömítik a pórusokat. A súlyosabb tüneteknél azonban akár más komolyabb egészségügyi problémák is állhatnak a háttérben. 

Látható jelei lehetnek a pattanások széles skálája, a mitesszerektől, avagy blackheadektől kezdve a fájdalmas, gyulladt cisztás bőrelváltozásokig.

Az akné megjelenhet: az arcon, a háton, a vállakon és a mellkason is.

Hogyan alakulhat ki az akné?

Az akné kialakulásának megértése és teljeskörű feltérképezése folyamatosan kutatások alatt áll. Összefoglalóan jelenleg úgy gondolják a szakemberek, hogy az alábbi tényezők kombinációja játszik szerepet benne:

  • Hiperkeratinizáció – a bőr elszarusodott, külső rétegének rendellenes hámlása gátolja a termelt fattyú kiürülését a csatornákon keresztül. Sokszor a szőrtüszőknél valósul meg, annak begyulladását okozva.
  • Acnes mikrobiális kolonizáció (Propioni acnes microba elszaporodása a bőrön).
  • Faggyútermelés.
  • Komplex gyulladásos mechanizmusok.
  • Neuroendokrin szabályozási mechanizmusok (idegrendszer és hormonális szabályozás).
  • Nagy glikémiás indexű ételek rendszeres fogyasztása.
  • Genetikai tényezők. Nagyobb lehet a kockázata az akne kialakulásának, ha a családban előfordult már pattanás.

Fontos felismerni a tünetek okait, hisz a probléma végső megszüntetése sem lehetséges enélkül.

Az akné a férfiakat és a felnőtt lakosságot is érintheti.

Kiket érint az akné?

Az akné nem válogat életkor, rassz vagy nem szerint – mind a tinédzsereket, mind a felnőtteket, mind a nőket, mind a férfiakat érintheti ez a bőrprobléma.

A tinédzserek közel 85%-a nézett, vagy néz szembe az akné tüneteivel. Esetükben értelemszerűen az akné megjelenése gyakran összefügg a serdülőkorral, a hormonális változásokkal és azok velejáróival, például a faggyúmirigyek túlzott működésével. Tinédzsereknél gyakran az orr, homlok és áll területén jelenik meg.

Az akné azonban nem korlátozódik csak a serdülőkorúakra. A felnőtteknél az akné kialakulását számos tényező befolyásolhatja. Hormonális egyensúly felborulása (fogamzásgátló, változókor stb. hatása), stressz, genetikai hajlam és az étrend – mind szerepet játszhatnak. 

Az akné minden súlyosság szerinti típusa eltérő kezelést igényelhet. Drasztikus tünetek esetén a késői felismerés magában hordozza a hegesedés veszélyét.

Akné típusai súlyosság szerint

Miután megtettük az első lépést, és felismertük, hogy bőrünket az akné tünetei rohamozták meg, akkor következik az egészséges bőre felé tett következő lépcső: az akné súlyosság szerinti kategorizálása. Ez segíthet abban, hogy a megfelelő kezelési módot válasszunk, és annak megfelelően állítsuk be az arcápolási rutinunkat. Mindegyik fokozat kezelése eltérő lehet, és a súlyosabb eseteknél orvosi segítség is szükségessé válhat. A bőrprobléma időben történő kezelése fontos, hogy megelőzzük az esetleges hegek kialakulását, és javítsuk a bőr állapotát.

Az akné súlyosságát tekintve öt különböző fokozatot lehet elkülöníteni:

Nagyon enyhe akné: alkalmanként, enyhén és ritkán előforduló tünetek, melyek nőknél a menstruációs ciklus bizonyos időszakához köthetőek. 

Enyhe akné: a problémás terület bőrének kevesebb, mint fele érintett, főképp nyitott vagy zárt komedókkal és időnként papulák, pustulák (piros gyulladt pattanások) is előfordulhatnak. Gyakran kialakulhat begyulladt szőrtüsző benövésekből is. 

Mérsékelt akné: a problémás terület bőrének több, mint fele érintett nyitott vagy zárt komedókkal, és gyakran papulo-pustulák, cisztás pattanások is megjelennek.

Súlyos akné: az egész arcot (vagy hátat, vállat stb.) papulák, pustulák, komedók, ciszták és csomók borítják, és a bőr súlyos gyulladásban van. A cisztás akné egy komoly formája a pattanásoknak, hiszen mély, telt pattanásokat és csomókat okoz, melyek hegeket is okozhatnak.

Nagyon súlyos akné: az egész problémás területet ciszták és csomók borítják, a gyulladás súlyos és kiterjedt. Ebben az esetben az akné tünetei rendkívül súlyosak és nagyfokú fájdalommal járhatnak. Javasolt szakember felkeresése a kiterjedt és szakmai segítségnyújtás érdekében, hiszen ennél a típusnál, már nem elegendő a csupán külső beavatkozás, sokszor gyógyszeres kezeléssel is fel kell lépni az akné ellen. A szakember valószínűleg antibiotikumok, retinoidok vagy más speciális gyógyszerek alkalmazását írhatja fel.

A Paris Leaf termékei olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek hatékony megoldást kínálnak az aknés bőrbetegség kezelésére.

Elsődleges a gyulladáscsökkentés

Ha szeretnél minél előbb leszámolni aknés bőrbetegségeddel, akkor nincs más dolgod, mint első körben diagnosztizálni a problémád. Ezt követően felismerni milyen súlyossági szintről beszélünk esetedben. Ehhez mérten, enyhébb és mérsékelt tünetek esetén pedig külső kezeléshez antibakteriális, a bőrtípusodhoz illeszkedő kozmetikai termékeket keresned. Súlyosabb eseteknél (a skincare rutin mellett) szükséges lehet orvoshoz fordulnod a tünetek belső okainak megállapítása érdekében. 

Külső gyógyításhoz próbáld ki a Paris Leafet! Ennek a magyar natúrkozmetikai márkának a termékei olyan természetes összetevőket tartalmaznak, amelyek hatékony megoldást kínálnak az aknés bőrbetegségre, főképp antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően. Emellett bőrgyógyászatilag teszteltek, és kíméletesek a bőrhöz.

A termékek alapját képező Realshield készítmény 12, gondosan összeválogatott gyógynövény együttes erejével, többek között:

  • elpusztítja a bőrben lévő káros baktériumokat, ezzel előzve meg, vagy adott esetben gyógyítva az aknét,
  • megóvja a bőr természetes védőrétegét,
  • ápolja az igénybevett bőrt,
  • támogatja, és elősegíti a sebgyógyulást,
  • nyugtatja,
  • revitalizálja, szinte új életre kelti a problémás területeket.

Adj meg az esélyt a bőrödnek ahhoz, hogy természetes, egészséges pompájában tündököljön!

Számolj le az aknéval, és adj meg az esélyt a bőrödnek ahhoz, hogy egészséges pompájában tündököljön!

Zárszó

Az aknéval kapcsolatos ismeretek segíthetnek a tünetek időben történő diagnosztizálásában, a helyes kezelés kiválasztásában és a bőr egészségének javításában. Az aknékezelés egy komplex folyamat, nem egyszerű és nem egy pár nap alatt lezajló történés. 

Következő blogcikkünkben körbejárjuk, hogy pontosan és részletesen, hogyan kezelhető megfelelően az akné. 

Bármilyen arcápolással kapcsolatos kérdés esetén, kövess be minket: info@parisleaf.net!

Szeretettel meghívunk!

Légy részese a márkánk életének egyik legnagyobb eseményének, az őszi Beauty Fórumnak! Október 27-e és 28-a között a Paris Leaf standjánál több neves szakembernek, köztük a Realshield készítmények atyja, amerikai professzor, Luiz Bermudez is. Emellett pezsgős koccintással és masszázs bemutatóval is készülünk. Tarts velünk!

 

Szeretettel, 

a ParisLeaf csapata

Tarts velünk ezen az egészséges bőrhöz vezető úton, és alkalmazd az itt tanultakat. 

Légy tudatos bőrápoló! 

Várunk vissza a következő blogbejegyzésünkben!